Czasami po prostu nie wiemy, co może się stać. Czy nastąpi jakaś katastrofa, a może z jakiegoś innego powodu przyjdą trudne czasy. Dlatego stworzyłem uniwersalną listę 30 produktów spożywczych, które możesz gromadzić bez względu na to co przyniesie kolejny dzień.
Podczas gromadzenia zapasów należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach:
Upewnij się, że masz co najmniej 3-dniowy zapas niepsującej się żywności. Polecam mieć zapas na dłuższy czas – przynajmniej 7-14dni.
Gromadź tylko tą żywność, o której wiesz, że twoja rodzina będzie chciała ją jeść.
Nie zapomnij uwzględniać specjalnych potrzeb żywieniowych, takich jak mleko modyfikowane dla niemowląt, lub nietolerancje niektórych produktów.
Trudno psująca się żywność i tak się popsuje jeśli będzie niewłaściwie przechowywana! Podstawa to suche, chłodne miejsce.
Nie zapomnij o gromadzeniu wody! Zajrzyj do wpisu o długoterminowym przechowywaniu wody.
30 produktów spożywczych, które warto mieć w swoich domowych zapasach
1. Sól. Nie tylko do przyprawia potraw, ale także do konserwowania żywności. Soli potrzebujemy również w naszej diecie.
2. Gotowe do spożycia konserwy. Są one niezbędne, zwłaszcza jeśli dzieje się coś, co uniemożliwia gotowanie.
3. Batony białkowe. Świetny sposób na szybkie uzupełnienie białka, w przypadku braku mięsa.
4. Suche płatki zbożowe lub musli. Można je przechowywać dość długo i można je jeść, niezależnie od tego, czy możesz gotować, czy nie.
5. Masło orzechowe. To wspaniały produkt z olbrzymią zawartością białka i tłuszczów roślinnych. Bez lodówki nie popsuje się 3-4 miesiące.
6. Suszone owoce. Owoce są dobre dla organizmu, a suszone można przechowywać znacznie dłużej niż świeże. Zapewniają potas i inne składniki odżywcze. Zobacz post o suszeniu owoców: Suszenie żywności to doskonały sposób na długoterminowe zapasy. Część 1 – suszenie owoców
7. Soki w puszkach. Soki owocowe pomogą utrzymać poziom cukru i witamin, jeśli nie masz wystarczającej ilości jedzenia. Soki w puszkach można przechowywać znacznie dłużej niż w butelkach.
8. Mleko w proszku. Doskonałe źródło witaminy D. W połączeniu z płatkami zbożowymi i suszonymi owocami uzyskamy pełnowartościowy, wysokokaloryczny posiłek.
9. Żywność dla dzieci. Jeśli masz niemowlę, zaopatrz się w mleko modyfikowane, żywność dla niemowląt i przekąski dla dziecka.
10. Zupy w puszkach. Można je jeść prosto z puszki i oferują różnorodne składniki odżywcze. W odróżnieniu od zup w proszku nie wymagają dodania wody.
11. Suchy makaron. Węglowodany zapewniają uczucie sytości i dodają energii. Przechowuj je, ponieważ są łatwe do przyrządzenia i oferują wiele opcji posiłków.
12. Napoje sportowe. Mogą pomóc uzupełnić elektrolity, np. po biegunce. Sprawdzą się też jako szybki zastrzyk energii.
13. Miód. Jest naturalnym środkiem konserwującym, wzmacniającym odporność, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Odpowiednio przechowywany przetrwa lata.
14. Soda oczyszczona. Jest to świetny środek spulchniający i można ją łączyć z octem i używać zamiast jajek do wypieku chleba i ciast. Dodatkowo jest dobra do czyszczenia. Zobacz: 30 przydatnych zastosowań sody oczyszczonej.
15. Drożdże suszone. Potrzebne do wypieku wielu rodzajów chleba. Naucz się również robić własne drożdże.
16. Popcorn. Ziarna popcornu są łatwe do przechowywania i wystarczają na długi czas. Sprawdzą się jako smaczna przekąska.
17. Puree ziemniaczane w proszku. Wystarczy trochę wrzącej wody i masz coś wypełniającego brzuch.
18. Krakersy. Są doskonałym źródłem węglowodanów. Dobre jako zapychacz między posiłkami.
19. Fasola. Są pełne białka i bardzo sycące. Dodatkowo są niedrogie, łatwe w przechowywaniu i dostępne w różnych typach, co pozwala na różnorodne planowanie posiłków.
20. Ryż. Podobnie jak fasola, jest łatwy w przechowywaniu, niedrogi i bardzo sycący.
21. Soczewica: Gotuje się szybciej niż fasola, a oferuje podobną ilość białka.
22. Płatki owsiane. : Można je przechowywać bardzo długo. Świetnie nadają się na śniadanie. Zawierają białko i błonnik pokarmowy.
23. Orzechy, takie jak orzeszki ziemne, migdały, nerkowce i inne odmiany, można łatwo przechowywać. W dodatku są pełne białka, tłuszczy i innych składników odżywczych. Zobacz jak zrobić proste batony z orzechów i bakalii
24. Sos do makaronu. Świetny sposób na szybki i łatwy posiłek. Warto posiadać zapas sosów w słoikach i w proszku.
25. Herbata. Jest naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym. Ziołowe herbatki są dobre do różnych celów leczniczych.
26. Oleje. Trudno jest usmażyć cokolwiek bez oleju lub tłuszczu. Przechowuj olej roślinny, masło, olej kokosowy, oliwę z oliwek, smalec lub inny z, którego na co dzień korzystasz.
27. Skrobia kukurydziana. Doskonale nadaje się do pieczenia i zagęszczania potraw.
28. Jajka i jajka w proszku. Są dobrym źródłem białka i używamy je w wielu przepisach. Jajka w proszku wytrzymują znacznie dłużej niż świeże.
29. Cukier. Wszystkie rodzaje cukru: białe, brązowe lub sproszkowane itp., możesz przechowywać w nieskończoność, jeśli pozostaną suche w szczelnym pojemniku. Cukier nigdy się nie zepsuje, ponieważ bakterie po prostu nie mogą rosnąć na cukrze.
30. Makaron błyskawiczny. Nie wymaga gotowania, więc zużyjemy mniej energii na jego przygotowanie. W dodatku można go przechowywać przez wiele lat. dobre czasy już dawno się skończyły pandemia, inflacja i wojna na wschodzie są to wyraźne znaki, że lepiej się przygotować na najgorsze. pełna spiżarnia może nas uhronić przed tym co może nas wkrutce czekać przezorny zawsze ubespieczony
serdecznie pozdrawiam
Nie był wygodny.
znam tego pana miałem nieraz okazje jego posłuchać na youtubie. niestety ten pan już nie żyje obecnie jego syn prowadzi ten program
https://www.youtube.com/watch?v=S4R1Q1rsj5Q
To myślenie wcale nie jest takie głupie.
Posłuchaj sobie filmów Adolfa Kudlińskiego. Natknęłam się na nie 2 lata temu i byłam przerażona, teraz widzę, że się sprawdza.
jestem gdyż nie chce obudzić się zręką w nocniku lepiej dmuchać na zimne
Jesteś prepersem kolego? Czy po prostu interesuje Cię ta tematyka?